Luvia Estetik

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling nedir?

Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile farklı derinliklerde kontrollü hasar oluşturarak sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını sağlayan uygulamadır. “Kimyasal peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin tetiklediği kolajen ve elastin üretimi artışından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar alfa hidroksi asitler (AHA) (glikolik asit, meyve asitleri, laktik asit), salisilik asit (beta hidroksi asitler (BHA)), trikloroasetik asit(TCA), Jessner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Kimyasal peeling neden uygulanır?

Günümüzde kimyasal peeling sadece dermato-kozmetolojide değil birçok dermatolojik hastalıkların tedavisinde de sık kullanılan basit ve kolay uygulanabilir işlemlerden biri haline gelmiştir. Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu ince kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir; hatta iyileştirilebilir. Rozase ve aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Ciltte yağlanma ve gözenekleri azalma üzerine de olumlu etkisi vardır. Ciltteki kollajen dokusu ve elastin liflerdeki bozulmalar sonucu meydana gelen ince çizgiler ve kırışıklıklara karşı etkilidir. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni gelen cildin dokusu daha genç, parlak, pürüzsüz, lekesiz ve homojendir.

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek hastane, muayenehane ve klinik şartlarında doktor tarafından uygulanabilir. Kimyasal peeling; işlemin derinlik seviyesine göre yüzeyel, orta ve derin uygulamalı olarak 3 farklı tipte gerçekleştirilmektedir.

Diğer Cilt Bakımı Hizmetlerimiz

Sohbet Açık
1
Bilgi Al
Scan the code
Merhaba
Yardımcı Olmamı İstermisiniz?