Luvia Estetik

Leke tedavisi

Leke nedir?

Lekeler, cilde rengini veren melanin denen pigment maddesinin, normalin üzerinde üretilmesiyle ciltte düzensiz ve aşırı renklenmesi sonucu meydana gelir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına yüksek düzeyde maruz kalan ciltte kuruma, nem kaybı, matlaşma ve leke oluşumu artar bu değişimlere bağlı olarak da ciltte sağlıksız bir görünüm oluşur. Lekeler, hormonal bozukluklar, gebelik, güneşin zararlı etkileri, ilerleyen yaş, yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava ve kimyasal maddelerden kaynaklanabilir. Sonbahar ve kış ayları, cilde ait problemlerin ve lekelerin giderilmesi için uygun bir zamandır. Ancak cilt lekelerinin tedavisinde, lekenin tanımlanması ve derinliğinin saptanması önemlidir.

Leke tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Leke tedavisinin, lekenin oluşma sebebi, yerleşim yeri, derinliği, tipi ile bağlantılıdır. Güneş lekeleri için krem ve maske, kryoterapi ( buz tedavisi), Dermaroller, İntradermoterapi, kimyasal peeling ve lazer tedavileri (Photogenesis, Er-bium Fraksiyonel Lazer, Q switched Nd Yağ Lazer) yöntemleri kullanılabilir. Güneş lekelerini gidermede ise lazerler etkili ve yan etki oranı düşük bir tedavi olanağı sağlar. Lazer olanağının olmadığı durumlarda buz tedavisi ve kimyasal peelingler de kullanılabilir Kimyasal peeling için kullanılan maddeler, cilde rengini veren pigmentlerin etkisini azaltarak cildin yenilenme kapasitesini artırarak lekelerde azalma sağlar. Enzimatik peeling, özellikle leke tedavisinde etkili olan, “leke maskesi” ve “enzim peeling” adları ile de bilinen ve sıklıkla tercih edilen tedavilerdir. Enzimatik peeling,

Leke tedavisinde en etkili yöntem nedir?

Leke tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir, Işık Peeling genellikle tek seansta tatmin edici sonuçlar elde etmemizi sağlar. Tyrosinase enzimini baskıladığı için yeni leke oluşumunun da önüne geçer. Melazma, güneş lekeleri, akne skarları, yaşlılık lekeleri üzerinde etkilidir.

 
Sohbet Açık
1
Bilgi Al
Scan the code
Merhaba
Yardımcı Olmamı İstermisiniz?